Na czym polega różnica między protezą a implantem zębowym?
Protetyka jest dziedziną stomatologii, dzięki której możliwe jest odbudowywanie ubytków zębowych za pomocą dopasowanych protez bądź implantów. Wraz z rozwojem nauki, rozwija się także stomatologia. Pomiędzy protezami a implantami jest sporo różnic. Z podobieństw możemy wymienić przede wszystkim przeznaczenie – zarówno protezy, jak i implanty wykorzystywane są w celu wypełnienia braków zębowych, mające wpływ nie tylko na estetykę, ale również na nasz.
Czym różnią się od siebie protezy i implanty zębowe?
Protezy stomatologiczne można podzielić na dwie grupy:
- Protezy ruchome,
- Protezy stałe.
Protezy ruchome są jednym z najbardziej popularnych rodzajów protez stomatologicznych. Charakteryzuje je przystępna cena i możliwość swobodnego wyjmowania i wkładania. Zbudowana jest z metalowej bądź akrylowej płytki, zajmującej podniebienie twarde oraz wyrostki zębodołowe. Protezy ruchome można dodatkowo podzielić na całkowite bądź częściowe. Te wykonane z metalu posiadają szkielet opierający się o zdrowe zęby. Akrylowe protezy podpierają się o dziąsła.
Protezy stałe, jak sama nazwa wskazuje mocowane są przez protetyka na stałe, nie mamy możliwości ich wyjęcia. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie protez stałych są implanty. Zbudowane są ze śruby oraz korony. Śruby produkowane są z cyrkonu bądź tytanu. Te materiały są dla organizmu całkowicie obojętne. Śrubę wkręca się w kość szczęki lub żuchwy, dzięki czemu przejmuje ona funkcję korzenia zębowego. Dzięki pokryciu jej specjalną powłoką zrastanie implantu z kością przebiega znacznie szybciej. Górną część stanowi ceramiczna bądź ceramiczno – metalowa korona. To rozwiązanie jest bardzo estetyczne, a korona bardzo dokładnie imituje naturalny ząb.
Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami protetycznymi jest rodzaj połączenia. Implanty, należące do grupy protez stałych zakładane są przez stomatologa i nie mamy możliwości samodzielnie ich usunąć. Protezy wyjmowane możemy samodzielnie wyjmować i wkładać. Implanty stosuje się w przypadku pojedynczych braków w uzębieniu, natomiast protezy sprawdzają się w sytuacji gdy braki obejmują kilka zębów.